Opel Astra H 2007 - решен проблем

Всичко което ви вълнува за автомобилите.
nik7dob
КОЛЕГА
Мнения: 731
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 2:13 am
Местоположение: Leeds, UK

Opel Astra H 2007 - решен проблем

Мнение от nik7dob »

Колеги, имах една астра с проблем в централното и задната чистачка, който реших, но бих искал да споделя опита си с вас, а и кой знае винаги може човек да научи нови неща.Та ето казуса:
Астра H 2007 с бензинов 1.6 не работи централното и задната чистачка. Колата е на трейдър и е минала през друг сервиз, където са сменили моторчето на чистачката, но повече подробности не знам.
Обаждат ми се с въпроса мога ли да обуча ключа, казах им да ми докарат колата.
Пристига опела и какво виждам, мигачите реагират на дистанционното но централното не работи (колата си пали).
Оставиха ми я и почнах да я работя. В момента нямах опком, само аутоком и гледах гледах ама това пусто китайско животно не се справя много добре с тези, не чет етабло, underhood модула също...
Взе да проследявам схеми в ТИС-а, колата е без заден смарт модул и дясна дирекция (все още в Англия не съм виждал лява дирекция :mrgreen: ), това има значение за схемите.
Първо се захванах с централното и след около половин час локализирах разменени релета в багажника, централното се появи. Дотук добре. Тръгвам да търся задната чистачка, меря мотора, работи, включвам релето в багажника - мотора работи. Проследявам упраляващия пин на релето до предния модул - няма никой, гледам цвета се сменя на едно място, ама не е същия, който излиза на дадения пин отпред, хмм.......?
Гледам схемите и се мая и не щеш ли забелязвам (а досега не бях :lol: :lol: :lol: ), че за коли с дясна дирекция релето се управлява от инструмент клъстера (възкликнах What The Fuck :mrgreen: ), свалям таблото , единия болт наполовина, ходих до вкъщи да си взема и опкома, връзвам и в таблото mileage correction, при което всичко стана ясно - връщани километри и някой е оплескал предполагам кодировката. Още малко разучаване и какво виждам, при различните варианти на колата релетата в багажника за различни за задна чистачка. Когато я включиш колата управлява релето за централното, а не за чистачката, викам си сега ще в прекодирам, да ама нямам пин код. Звъня на трейдъра, той вика не знам кво е тва, нямам никаква карта с кодове, вика направи я възможно най- бързо. Е, признавам си домърза ме да мъча да вадя пин код от таблото и просто превързах релетата в багажника, сега всичко е ОК.

Та защо разказвам за този случай - нека колегите, които не са се сблъсквали все още с такава кола, да разберат какви абсурдни според аншите разбирания инженерни решения има и когато имат кола за ремонт да допускат всичко като възможно, а не да застават зад твърди становища като: "това няма как да бъде така, не е логично" Е, инженерите понякога пропускат логиката.

Поздрави на всички :wink: