Audi A3 2004 Steering Angle Sensor?

Всичко което ви вълнува за автомобилите.
nik7dob
КОЛЕГА
Мнения: 731
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 2:13 am
Местоположение: Leeds, UK

Audi A3 2004 Steering Angle Sensor?

Мнение от nik7dob »

Един въпрос,колеги: въпросната кола идва със ESP и ABS fault. ABS даваше заден десен датчик неправилен сигнал, изчистих я, покарахме, имаше флуктуации на скоростта, светна отново АБС, пак я изчистих и повече не светна. ESP-то обаче остана. В скрийншотовете по-долу са двете грешки. Според това описание http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.ph ... ble_Causes е нужно просто инициализиране, да обаче каквото и да опитах по ръководство не ми позволява. Искам да обърна внимание, че са възможни 5 различни вариации на грешка 00778, а при мен е вариант 000---. Какво ми направи впечатление - на живи данни в полето за ъгъла на волана не отчита нищо, само 0. Досега каквито и коли да съм имал, най-вече волва, дори не адаптиран сензор винаги е показвал стойност на ъгъла, което ме кара да мисля, че нещо не е наред с датчика. Свалих го, отворих го, състои се от 6+1 фотодвойки, имаше малко мръсотийка по пистите, сякаш от сок, почистих и презапоих - без резултат. Сканирах с VCDS с премахнат датчик, тогава грешката е 00778 014 (Faulty sensor), което пък ме кара да мисля, че сензора е ОК.
Конкретния ми въпрос е някой може ли да потвърди, че при неадаптиран и неинициализиран сензор в полето за живи данни трябва да отчита стойност или аз съм с грешно заключение?
Благодаря :)

https://mega.nz/#!cRYACBbL!DVE9oFphdGNP ... DoI4Bofyjw
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Audi A3 2004 Steering Angle Sensor?

Мнение от ivanovbg »

Няма как да направиш базова настройка без показания на датчика. За смяна е. Ако ти се занимава виж дали светят диодите с камерата на телефона. Иначе няма защо да се мъчиш по процедура. Сам се настройва като вдигнеш над 25 км в час.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
nik7dob
КОЛЕГА
Мнения: 731
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 2:13 am
Местоположение: Leeds, UK

Re: Audi A3 2004 Steering Angle Sensor?

Мнение от nik7dob »

Ясно. Мерси, Краси. Утре ще ги меря и проверявам, прави ми впечатление, че пиновете на контролера на подула под датчика са от проблемните (малко заводски тинол и годинките свършват останалото :mrgreen: )
nik7dob
КОЛЕГА
Мнения: 731
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 2:13 am
Местоположение: Leeds, UK

Re: Audi A3 2004 Steering Angle Sensor?

Мнение от nik7dob »

Хайде сега да видим какво се случва с този казус:
Днес първо премерих с едно резисторче всички диоди на датчика (12 волта 1 килоом и ток 10 милиампера). После качих датчика на колата и с камерата на телефона - има видео в линка по-долу, РАБОТЯТ! После си мисля, че фотоприемниците може да са сдиплили - първо меря с мултицета и показва някакви 200 миливолта, когато блокирам дадния светлинен поток, викам си нещо не е както трябва. меря захранването на фотодиодите - 0.9 волта! Отварям модула и проследявам захранването - както и очаквах бе импулсно. Връзвам осцилоскопа - импулси на 1 кHz. Връзвам след това осцилоскопа на изходите на фотодиодите и там си вади сигнала, при блокиран светлинен поток (има го във видеото). Свалих модула, целия го минах с поялника, ама хубаво както аз си знам (с TopNik - започнаха да лъскат спойките :mrgreen: ) качвам го обратно и резултат няма.
Има една стойност в едно от полетата, която не ми е ясно какво точно трябва да отчита: End Impact -44.80 градуса, някаква идея? Иначе в първо поле на 7ми канал винаги си е нула.

Направих си малко реверс енджинериинг на Steering Wheel Modul-a и ето какво открих:7те изхода от светлинните датчици постъпват на една от двете мотороли в този модул (и двете са с отделни CAN мрежи). Стойностите и грешките ги чета в Steering Assist-a, който би трябвало да е на рейката,в мотота ако не се лъжа!? В Steering Wheel Modul-a няма никакви показания за SAS. Явно едната моторолка директно прехвърля по CAN към Steering Assist-a, вие какво ще кажете? Липса на комуникация е изключена, тъй като би следвало да има грешка за това. Напомням, че когато махна датчика от модула, записва отново 00778, но е със статус Faulty (има го на една от снимките), което означава, че по един или друг начин моторолката си вижда 7те фотодатчика. Прегледах "зъбите" на кутийката на лентовия кабел да няма там някакви аномалии - е, няма.

Повече идеи на мен не ми идват. Колата утре ще си я вземат и едва ли ще бъде направена, но този случай ми събуди много любопитството и ми се ще да стигна до дъното. Вярвам, че би било полезно за всички тук.

Поздрави!

https://mega.nz/#!EM4WAY7B!x7Tu8b1oyNP_ ... HBYUXLK9UA

Извинявам се за големия размер на архива, но вътре има включени два видеоклипа
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Audi A3 2004 Steering Angle Sensor?

Мнение от ivanovbg »

[quote="nik7dob"]Колата утре ще си я вземат и едва ли ще бъде направена,...[/quote

Ако беше го сменил щеше да е направена.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
nik7dob
КОЛЕГА
Мнения: 731
Регистриран на: Пет Дек 17, 2010 2:13 am
Местоположение: Leeds, UK

Re: Audi A3 2004 Steering Angle Sensor?

Мнение от nik7dob »

Днес им казах да търсят сензор :D
Публикувай отговор