"Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

- скенери<br>
- осцилоскопи<br>
- газоанализатори<br>
- мултиметри<br>
- други
nickzl
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 11, 2009 7:44 pm
Местоположение: Варна

"Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от nickzl »

Здравейте "колеги",

Моля не ме разбирайте погрешно - пиша "колеги" защото аз съм абсолютно начинаещ и почти нищо неразбиращ по вапроса, който искам да задам. Простете ми ако ви се стори елементарен, но всеки е започнал от някъде, и честно казано не виждам по-подходящо място (за начинаещи) от този форум на професионалисти.

И така, за да не доскучавам на аудиторията, преминавам към същината на моето питане:

Искам да си направя анализатор на двигателя на колата ми (не че има съществено значение - Seat Cordoba GLX 1.8i MonoMoptronic) и като всеки начинаещ се чувствам като удавник в морето от информация, която може да се намери в Мрежата. Накратко за мен, разбирам малко (но мисля достатъчно) от електроника и много (колкото и нескромно да звучи) от програмиране и съм убеден, че с ваша помощ мога да се справя. Просто не знам от къде да започна.

Въпросът ми е следният: да речем, че съм направил връзката между колата и анализатора - после какво трябва да се направи? Как да разбера какво да "питам" и какво ми "отговаря" колата? Моля ви за помощ и информация, която да бъде разбираема за несведущи по вапроса хора.

Благодара ви предварително за разбирането и помоща.
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от ivanovbg »

вземи си вагком 45лв струва разбий му кода и се ориентирай ,щом разбираш от програмиране.Или ела при мен в хеед91 да ти обясня,каквото искаш да знаеш че е много дълго за обяснение. Пиши и за какво ти трябва всичко това,ако искаш на лични :!:
Аз имам някои идеи но не разбирам от програмиране а само от електроника.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
traqnsavov
КОЛЕГА
Мнения: 350
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 5:01 pm
Местоположение: Варна

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от traqnsavov »

На какъв език програмираш, аз се мича с асембрер и Ц++
Гледам си от варна от кой квартал си, аз съм от широк център...
Ако искаш ела в елкона ще приказваме, даже можем да закачим твоята с вагком ако желаеш нещо да видим.
Няма ти взимаме пари спокойно.. :D :D
Диагностичното оборудване е инструмент, както пияното е инструмент...
Всеки идиот може да си купи инструмента, но само талантливите могат да се научат да свирят на него.
traqnsavov
КОЛЕГА
Мнения: 350
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 5:01 pm
Местоположение: Варна

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от traqnsavov »

ivanovbg написа:вземи си вагком 45лв струва разбий му кода и се ориентирай
Не е толкова просто, инсталационният файл е изпълним бинарен файл, тоя файл е компириран почти до неознаваемост, от програма наречена компилатор..
Тая програма първа е била цяла структура от заглавни файлове, основни файлове и цял куп други глупости.
и всички тея един милион шитни, предпроцесора ги прави в един затворен файл наречен exe.
Тук ще трябват задълбочени познания по асемблер :? :shock:
Диагностичното оборудване е инструмент, както пияното е инструмент...
Всеки идиот може да си купи инструмента, но само талантливите могат да се научат да свирят на него.
gergesevlievo
КОЛЕГА
Мнения: 116
Регистриран на: Нед Ное 15, 2009 11:39 am
Местоположение: Севлиево

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от gergesevlievo »

Аз знам поне 5 програми за деасемблирене не ехе;оттам-нататък зависи къде си учил и къде си бил в часовете по програмиране.
nickzl
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 11, 2009 7:44 pm
Местоположение: Варна

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от nickzl »

Здравейте отново,
На какъв език програмираш, аз се мича с асембрер и Ц++
Занимавам се основно със С и С++ за малки вградени системи на базата на Intel 8051 ядро. Най-често използвам ATMEL AT89 серията поради простата причина, че за нея имам хубав компилатор, RTOS и симулатор. Използвам и серията AT90, но в малка степен.

kazwa 4e e profesionalist w programiraneto i ne trqbwa da ima problemi (sory za latinicata ama takaw e kompa)
A kato 4eta toj iska da naprawi analizator na dwigatelq-motortester a ne razpitwa4ka za komputara-wagcom ,i dwete sa mnogo razli4ni spored mene

Не съм професионалист в никакъв случай. По образование съм машинен инженер (ДВГ и после КММ), а по професия съм корабен механик. Електрониката ми е нещо като хоби, но не съм много на "ти" с нея. По въпроса какво искам да направя - не знам точно как да го нарека. Сигурно си има име, но не го знам. Искам докато си карам колата да мога да наблюдавам на графичен LCD екран някой от най-важните параметри на двигателя, а също така устройството да ги записва на SD или друг вид карта за по-задълбочен анализ на голям PC.

Проблема е, че не знам какво и в каква последователност трябва да се изпраща към бордовия компютър и съответно какво се получава кото отговор. В Нета съм виждал такива устройства, но не ми се дават 200-300 евро при условие, че имам всички части и мога да си програмирам сам чипа.
veli
КОЛЕГА
Мнения: 58
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 12:42 am
Местоположение: Хасково

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от veli »

Трябва ти по умна кола! ВАРИАНТ1
На това моно почти няма какво да анализираш.Но все пак ако искаш да гледаш живи данни,приготви си 1-2 месеца труд по платката.
Защо толкова много????
Окабеляване на инсталацията,изчисляване за всеки отделен датчик;аналагов-АЦП-КОДЕР-МИКРОКОНТРОЛЕР-ДЕКОДЕР-ДИСПЛЕЙ
Сигурен сам че даже вече се отказа от този вариант:)
ВАРИАНТ2
ВАГ КОМ-МИНИ ЛАПТОП
ВАРИАНТ3
Ако ти интересна автомобилната диагностика,започваш в един сервиз за тежки ремонти по двигателя,бачкаш минимум 4-5години,след това в диагностичен сервиз още толкова,след това си отваряш твой и докато станеш на 50 ще имаш200-300хиляди:)
ГОСПОД ЗДРАВЕ ДА НИ ДАВА ДА МОЖЕМ И ДА ГИ ПОХАРЧИМ
dent
КОЛЕГА
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юли 02, 2008 11:47 am

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от dent »

То на тая моноижекция мисля че не може да се гледат живи данни през диагностиката, поправете ме ако греша.
http://dragodr78.snimka.bg/tuning/infoboard.426096
Предполагам че нещо такова имаш в предвид?
nickzl
Мнения: 4
Регистриран на: Пет Дек 11, 2009 7:44 pm
Местоположение: Варна

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от nickzl »

Целта ми е направя нещо като VAG-COM (данните които виждам с него са ми предостатъчни), само че без лаптоп и да бъде постоянно в колата. По-конкретно ме интересува най-вече:

- оборотите на двигателя
- температурата на охлаждащата течност
- ламбда фактора
- времето за впръскване на гориво от дюзата и ъгъла на КВ, при който става това
gt40
КОЛЕГА
Мнения: 387
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 7:06 pm
Местоположение: София

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от gt40 »

За оборотите- има табла с оборотомер, температурата- термометър, а ако сложиш ламбда индикатор, времето на дюзата не ти е нужно.
Успех!
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от ivanovbg »

виж това е готово http://www.sklad66.com/cms/scanners.html и не е скъпо.Вийдал съм подобни правени устройства като това което искаш да направиш но не могат да записват и пречат а ABS и ESP докато работят.И се бъгясват много.Иначе успех :wink:
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
ditex
КОЛЕГА
Мнения: 150
Регистриран на: Пон Юли 24, 2006 9:02 pm

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от ditex »

Това което сте си намислили аз си мисля че ще можете да го осъществите ако имате достатъчно търпенеие и желание. Ето как би трябвало да изглежда според мен крайния резултат:
http://www.vchecker.com.cn/detail.asp?id=246
??-!!
venelek
КОЛЕГА
Мнения: 534
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 5:20 pm
Местоположение: Исперих

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от venelek »

ВАРИАНТ3
Ако ти интересна автомобилната диагностика,започваш в един сервиз за тежки ремонти по двигателя,бачкаш минимум 4-5години,след това в диагностичен сервиз още толкова,след това си отваряш твой и докато станеш на 50 ще имаш200-300хиляди:)
ГОСПОД ЗДРАВЕ ДА НИ ДАВА ДА МОЖЕМ И ДА ГИ ПОХАРЧИМ[/quote]


А който е пропуснал това с тежките ремонти,означава ли 4е като стане на 50 ще има само около 100-150 хиляди :(

Извинявам се за спама

Поздрави
Не е важно да решиш 100 задачи по един и същ начин, важно е да решиш 1 задача по 100 различни начина!
traqnsavov
КОЛЕГА
Мнения: 350
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 5:01 pm
Местоположение: Варна

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от traqnsavov »

Значи да не разхождам колегата напразно до сервиза, ще му кажа какво знам, но не е проверено 100 процента...

Връзката между диагностичният адаптер и компютъра на колата е тип "master-slave" като мастер се явява диагностичният компютър.

Първо се праща запитване за протокол компютъра връща да/не не ме питай каква е думата на протокола, нямам представа.

Когато от подчиненото устройство се получи отговор да, се работи на този протокол..
Фолцвагените подържат някой от тези три протокола
9141-2 (5 baud init, 10.4 kbaud)
KWP (5 baud init, 10.4 kbaud)
KWP (fast init, 10.4 kbaud)

Всички стойности се записват на адресно пространство и се четат от там..
Пример на адрес h01 се записва стойноста на оборотите...

За да ги виждаш трябва да обхождаш няколко адресни клетки, адресното пространство е от 0-255 тук ще ти трябва познания по асемблер защото, стойноста 255 е всъщност ff или 11111111
Просто без задълбочени познания по асемблер, незнам до колко би могъл да се справиш...
Това е проблема на езиците на високо ниво, понеже в Ц ти дефинираш променлива RPM самоче това е литерат тоест адресното пространство се управлява от програмата като заделя свободна памет в адресното пространство, и ти нямаш власт над това къде ще е този адрес..

Нещо недопустимо, без да управляваш адресните пространства, може да се получи мазано, като например да задели адрес някъде където нетрябва, и да запишеш стойност която не трябва да е там.
Диагностичното оборудване е инструмент, както пияното е инструмент...
Всеки идиот може да си купи инструмента, но само талантливите могат да се научат да свирят на него.
waseko
КОЛЕГА
Мнения: 391
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 7:43 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Re: "Жива" диагностика - може ли да се направи от начинаещи?

Мнение от waseko »

Публикувай отговор