Съвет от къде да започна?

- скенери<br>
- осцилоскопи<br>
- газоанализатори<br>
- мултиметри<br>
- други
thekingman
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:40 pm

Съвет от къде да започна?

Мнение от thekingman »

Здравейте.

Живея в малък град, в който в нито един сервиз не се предлага компютърна диагностика на сервизи и мисля, че е добра идея да отделя пари и да започна да се занимавам с това. С английския език съм на ТИ(не говоря за обикновена комуникация а и технически термини). Имам инженерно образование - слаботоков инженер съм. В града в който живея има няколко сервизи комбинирани с автомивка но повечето услуги, които предлагат се припокриват и аз искам да направя нещо ново. Далеч съм от мисълта, че като купя някакъв универсален уред ще мога да върша работата на хора с дълги години опит в тази сфера. Въпросът ми към вас е от къде да започна и какъв уред да закупя. Ще започна разбира се непрофесионално като мисля да обиколя всички коли на приятелите ми :) Търсих дали може някъде да се изкара курс за подобно нещо но нищо не открих. Много написах а нищо не казах... Кажете какъв уред е подходящ за човек, знаещ английски език и основната работа и устройство на автомобилите?

За цена ми е ясно, че нещо за да е качествено няма да е евтино, но все пак реално погледнато мога да отделя между 2000-3000лв. От няколко седмици търся такава информация в интернет и разглеждам различни модели на Launch a също и AUTOBOSS V30, това което ме притеснява е че цените варират доста и съм доста объркан. Не казвам че съм се спрял на някое от горе-посочените устройства просто ги дадох като пример.

Ще съм ви благодарен ако отговорите.

Поздрави
dyaneff
КОЛЕГА
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 5:31 pm
Местоположение: Долни Чифлик

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от dyaneff »

Слаботоков инженер значи знаеш да мериш с осцилоскоп и мултицет. Тази книга http://www.consult-lozanov.com/index.ph ... c=4&id=131 и с останалите пари нещо универсално примерно адиа или мултидиаг. След като им избиеш парите в малкото населено място (като моето) си в двете крайности от коли 1990 до 2007, ще прецениш кои марки преобладават и ще си вземеш индивидуални професионални диагностики.
galin
КОЛЕГА
Мнения: 146
Регистриран на: Пон Авг 31, 2009 12:09 am
Местоположение: Бургас

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от galin »

KTS 540 е твоят уред. Даже в форума се продава на изгодна цена, трябва само да се разровиш. Покрива всички марки и с масовите на БГ пазара няма никакви проблеми. Друго е че софт има из тракерите. Хубавото е че има SIS инструкции, общо взето там ти обясняват като на малоумник какво точно да направиш за да разбереш нещо дали работи или не, повечето са на БГ но има и на английски. Един пример е като ти дават еталонни осцилограми на датчици, разни действителни стойности пак ти дават еталонни, същото и за датчици и всичко друго което се сетиш, даже има и част механика.
waseko
КОЛЕГА
Мнения: 391
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 7:43 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от waseko »

Ако си ходил на лекции(майтап)можеш да започнеш както каза и колегата само с мултицет(осцилоскоп още по-добре),стига наистина да знаеш какво трябва да се случва в системите на колите.Сега,ако си отделил пари и за апаратура там всеки си има собствено мнение...чете във форума и слагай на кантар.Има безброй теми с това естество.Поздрави и успех.
mitkohamar
Мнения: 7
Регистриран на: Пон Фев 25, 2008 3:01 am

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от mitkohamar »

Колегите са прави.Трябва да прочетеш доста специализирана литература.А относно диагностичния уред вземи някой евтин като за начало.Може да се пробваш на някой стар опел които са с мигащ код и тестер не ти трябва.За начало ти трябва пробна лампа/мултицет и ако имаш възможност осцилоскоп.Много важно е да си намериш някоя програма със хубави схеми от рода на autodata. И трябва да знаеш че не е толкова важно какъв скъп диагностичен уред ползваш а какво ще ти остане в главата от прочетеното в книгите и от натрупания опит с течение на работата.
thekingman
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 20, 2012 6:40 pm

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от thekingman »

Ще започна първо с книгите значи. Благодаря много за информацията.

Ако някой има нещо да добави може спокойно да пише :)
rudoni
КОЛЕГА
Мнения: 779
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:40 pm
Местоположение: Крумовград

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от rudoni »

колега ,защо не се обозначиш от къде си? може да сме наблизо и да си помогнем?!
С нами Бог!

0886 224486
mitko
КОЛЕГА
Мнения: 603
Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 4:35 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от mitko »

rudoni написа:колега ,защо не се обозначиш от къде си? може да сме наблизо и да си помогнем?!
А ти направил ли си го?
dyaneff
КОЛЕГА
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 5:31 pm
Местоположение: Долни Чифлик

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от dyaneff »

mitkohamar написа:За начало ти трябва пробна лампа/мултицет и ако имаш възможност осцилоскоп.
Когато не си сигурен по-добре ползвай светодиод примерно през 1 килоом резистор дори с риска да те излъже , защото ще намалиш вероятността да гръмнеш нещо. Защото тока на пробната лампа 100-200 милиампера понякога са в повече
rudoni
КОЛЕГА
Мнения: 779
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:40 pm
Местоположение: Крумовград

Re: Съвет от къде да започна?

Мнение от rudoni »

mitko написа:
rudoni написа:колега ,защо не се обозначиш от къде си? може да сме наблизо и да си помогнем?!
А ти направил ли си го?
от Горна Оряховица!
С нами Бог!

0886 224486
Публикувай отговор