Elm 327 1,4

- скенери<br>
- осцилоскопи<br>
- газоанализатори<br>
- мултиметри<br>
- други
Kirilpm
КОЛЕГА
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 12:40 pm
Местоположение: Поморие

Elm 327 1,4

Мнение от Kirilpm »

Изчетох темата за това чудо на техниката,но не отговаря на въпроса ми,затова отварям нова.На 32 бит лаптоп и ПЦ работи идеално с http://www.chinasinoy.com/wholesale/elm ... g-731.html следния драйвер и СканМастър Елм.Но на другия лаптоп 64 бита с седмица не ще да захапе като USB to Serial.Не мога да инсталирам драйвера който съм показал горе за това ползвам http://www.ftdichip.com/Drivers/D2XX.htm но макар и правилно инсталирано лаптопа го разпознава като ЮСБ и не може да се работи.Не е проблема в лаптопа работя с подобен кабел за ваг К и Л линия юсб към ком и го разпознава безпроблемно.Ако някой се е сблъскал с този проблем и може да сподели драйвери за 64 bit windows много ще се радвам.
Kirilpm
КОЛЕГА
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 12:40 pm
Местоположение: Поморие

Re: Elm 327 1,4

Мнение от Kirilpm »

Някой може ли да сподели драйвери и тези които работеха отказаха,за пръв път ми се случва драйвер,който веднъж е проработил да откаже.Днес реших да тествам да се закача за един Фиат и се оказа че нито с Скан Мастъра нито с ФиатЕкуСкан става работата.Успях с ККЛ кабела за ФВ и фиатекускан да се закача.Както ми го вадеше УСБ то сериал стария лаптоп след рестарта взе да го вади като непознато устройство,инсталирах наново драйвера и тръгна,но като погледнах описанието разбрах,че е драйвер за версия 1.2 на кабела.Моя според продавача е 1.4 според етикет е 1.5 ето този модел е http://www.ebay.com/itm/150567409681?ss ... 1497.l2649 Много ще се радвам ако някой сподели драйвер.Независимо дали за ХП или за 64 битова 7мица,просто искам да го видя как работи и какво може и тогава да му мисля струва ли се да се занимавам с тая универсална технология или да го пращам да събира прах в шкафа.Взех го за да ловя новите модели Лада Нива и Фиатите с него ама май няма да ме сполети тая радост :lol:
cvetan835
Мнения: 26
Регистриран на: Съб Окт 08, 2011 4:16 pm

Re: Elm 327 1,4

Мнение от cvetan835 »

В момента не ти трябват никакви други драйвери освен тези за VCP (Virtual COM Port) на FTDI.
Ето ги и тях (автоматично инсталиране) - http://www.ftdichip.com/Drivers/CDM/CDM20824_Setup.exe
А тук може да ги инсталираш ръчно - http://www.ftdichip.com/Drivers/CDM/CDM ... tified.zip

Има голяма вероятност да са се променили VID и PID на FT232RL чипа и за това да не може да инсталираш драйверите.
Kirilpm
КОЛЕГА
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 12:40 pm
Местоположение: Поморие

Re: Elm 327 1,4

Мнение от Kirilpm »

След дълги мъки писах по скайп на момчето от програматори.бг и той избистри нещата,оказа се че не е фтди чип,а PL2303 и тръгна на лаптопа със следния драйвер: http://www.prolific.com.tw/support/file ... v1.6.0.zip дано темата помогне на някой друг.Сега тръгна на лаптопа и го конфигурирах като КОМ2 но програмите не го разпознават като диагностичен кабел,това утре ще го избистрям и ще дам отговор тук как съм се справил.Големи благодарности на колегата Цветан и на пича от програматори,чието име не знам,но помогна много и беше много търпелив докато изслуша всичките глупости,които съм направил :lol:
cvetan835
Мнения: 26
Регистриран на: Съб Окт 08, 2011 4:16 pm

Re: Elm 327 1,4

Мнение от cvetan835 »

Колега, ама ти малко ме подведе сега.... ELM 327 от eBay продавач tomtop.wholesaler си е точно със FT232RL чип. Най вероятно твоят е купуван от друго място. :roll:

Радвам се че си успял да го подкараш. 8)
Kirilpm
КОЛЕГА
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 12:40 pm
Местоположение: Поморие

Re: Elm 327 1,4

Мнение от Kirilpm »

Ох извинявам се,този кабел ми попадна като снимка в гугъл и вместо да споделя адреса на снимката съм споделил офертата в ибей.Иначе кабела го взех от България от ибей не обичам да пазарувам,но се оказа,че е с чип различен от ФТДИ и даже с новия драйвер прави проблеми.В Device Manager стои една удивителна до него и пише Код10 устройството не може да стартира и никоя от програмите не го разпознава.
ipivan
КОЛЕГА
Мнения: 1118
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 9:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Elm 327 1,4

Мнение от ipivan »

Колега аз имам такъв кабел,на него пише че е версия 1.4B.Имам и диска към него.Днес боднах едно Punto с програмата FiatEcuSkan,работи нормално.Ако искаш мога да ти изпратя това което е на диска.Пиши на лични.
Не е срамно да не знаеш,срамно е да не учиш!
0887 91 78 79
Kirilpm
КОЛЕГА
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 12:40 pm
Местоположение: Поморие

Re: Elm 327 1,4

Мнение от Kirilpm »

Благодаря за драйвера,колега.Оказа се,че и той не работи на 64 битова система.Сложих го на 32 битова 7мица излезе ми кабела като COM11 и в момента,в който се опитам да го преместя на свободен COM2 компютъра забива и се налага да го изключа и да го влкюча отново,не реагира на никакви клавишни комбинации или на бутон рестарт.Пробвах и на XP SP2 32bit горе долу същата работа,а не са слаби компютри,които да ги затормози този интерфейс.В чудо се видях,с най-простия кабел най-големите ядове.Единственото,което знам е,че чипа вътре не е ФТДИ,момчето от програматорибг ми каза да го разглобя ама като го гледам така без едно болче по корпуса ме е страх да го пипам,някой разглобявал ли е?
ipivan
КОЛЕГА
Мнения: 1118
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 9:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Elm 327 1,4

Мнение от ipivan »

Болтчетата са под лепенката с надписа ELM327.Чипа вътре е PL2303.Влез в сайта на производителя на чипа и търси драйвер там.
http://www.prolific.com.tw/eng/downloads.asp?ID=31
Не е срамно да не знаеш,срамно е да не учиш!
0887 91 78 79
Kirilpm
КОЛЕГА
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 12:40 pm
Местоположение: Поморие

Re: Elm 327 1,4

Мнение от Kirilpm »

Аз в момента съм с такъв драйвер момчето от програматорибг ми го прати но с него дава грешка в Device Manger Code10 the device is unable to start.Разпознава го като USB to Serial interface COM2 но не работи с програмите.А от Profilic съм с последния Driver Installer 1.6.0 но просто не върши работа.
Kirilpm
КОЛЕГА
Мнения: 78
Регистриран на: Чет Мар 15, 2012 12:40 pm
Местоположение: Поморие

Re: Elm 327 1,4

Мнение от Kirilpm »

Днес се позанимавах обстойно с кабела.Успях да се сдобия с драйвер от нета работещ на Уин7 64 бита,но идея си нямам как да го споделя за теглене,имам го на компа,но загубих линка към сайта,в който го намерих,беше нещо от рода на RapidShare,но по-безплатен :lol: Кабела вече го разпознава като USB To serial направих настройка на Baud Rate каквато я дават в СканМастър ELM за стандартна,но опитам ли да се свържа с кола ми вади следната грешка COM2 Interface not found....disconnecting,а кабела е вързан и е нагласен на COM2,не ми беше удобно да звъня на програматорите в събота,но вече се съмнявам за неизправност в самия кабел,всичко е по учебник а не работи.Който му трябват драйверите или програмите за този кабел да пише на ЛС.Пробвах с няколко програми за тоя кабел с нито 1 не става.
cvetan835
Мнения: 26
Регистриран на: Съб Окт 08, 2011 4:16 pm

Re: Elm 327 1,4

Мнение от cvetan835 »

Колега... я ако можеш разглоби кабела (след като махнеш лепенката отпред) и ми кажи с какъв чип е този твоя ELM 327....
Публикувай отговор