разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей Н

- Пропан-бутан<br>
- Метан
del7710
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 11:50 am
Местоположение: Кърджали

разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей Н

Мнение от del7710 »

Здрвейте,

Не казвам колеги, защото още не съм ви колега /много се интересувам от АГУ и диагностика, и за сега повече чета и се опитвам от време на време/ :) !
Та нужна ми е малко помощ за разпиновка на превключвател газ/бензин за ГИ Заволи Ализей Н.
Поради някаква причина всички/4/ проводника от компа на ГИто към превключвателя са се измъкнали. Заварих ги на кълбо/възможно е и да са правили късо/!
Малко ТТ данни.
ГИто е Заволи Ализей Н. Самият комп е с маркировка АЕБ 2001 а превключвателят е също АЕБ 750 В.
Отворих самият превключвател, който е с PIC 16С505. От нета разбрах, че пинове 1 и 14 на ПИКа са съответно захранващите напрежения.
За протокола проверих и предпазителят, който е на "постоянният" плюс от акумулатора но е здрав!
Опитах да меря на кабелите от ГИто на кой от тях идват 5V ама нъц, и на 3те кабела успях да измеря някакви 8-9mV, на четвъртият също от време на време се появява същото напрежение.
Та по този начин стигнах до кривата круша, дори не успях да хвана захранването на превключвателя и да ми останат другите два кабела, които мисля са информационни :( .
За протокола кабелите са: червен, черен, кафяв, и син.
Ще съм благодарен на всякаква помощ, за която благодаря предварително!!!
del7710
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 11:50 am
Местоположение: Кърджали

Re: разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей

Мнение от del7710 »

Днес след работа се мъчих да се свържа с компа на ГИто ама нъц!
Ни вопъл ни стон от негова страна!
Мъчих се с обикновен ком порт ТТЛ конвертор, който е работил преди/на същата кола и същият ГИ/. Опитвах с поне 3 версии на софта.
Обаче нещо ме озадачи. Проверих отново предпазителят здрав е. Но при поставяне обратно в държача се получи искрене/не голямо но се вижда че го има/ дали е нормално???
Още един въпрос:
Понеже както писах по- горе изтръгнатите кабели от превключвателя бяха на кълбо възможно ли е ако са правили късо да са опукали нещо вътре в компа???
Утре ще пробвам и с ноутбук с който съм имал комуникация с газовия мозък
Само за протокола колата е Вектра Б 1997 с Х20ХеВ.
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей

Мнение от bobolin4o »

Вероятно е гръмнал стабилизатор на 5 волта вътре в компа в следствие на окъсените кабели на ключа...
Ако не си в час с електрониката на това ниво, занеси го на някой специалист в тази област да го прегледа тоя комп.
Що се отнася до буксата на ключа...
Изображение

Поздрави!
TuningMaster Изображение
0887 704 900
del7710
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 11:50 am
Местоположение: Кърджали

Re: разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей

Мнение от del7710 »

Голямо благодаря Боболинчо!!!

Както бях писал след отваряне на превключвателя и аз стигнах до извода, че червеният, и може би черният кабел са за захранване/ама и останалите два кабела могат да се тълкуват като минус, нали са кафяв и син/.
Направо ме спаси от пробването на 24 комбинации на четирите кабела/хамалски вариант с неясен ел. произход/ :) !
След работа ще го мъча пак! Стабилизаторът/предполагам 7805/ дали е само един за захранванията на датчиците на ГИ.
Мисля си да пробвам дали ще открия 5В на МАП-а например. Но това ще е само при условие, че стабилизаторът в компа е един.
Поне ще наредя кабелите и тогава ще се мъча-нали съм си новобранец :lol:, с другите проблеми/комуникация с газовият комп, две грешки в компа на колата/Р0130 и Р0500/.
Още веднъж благодаря!!!
del7710
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 11:50 am
Местоположение: Кърджали

Re: разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей

Мнение от del7710 »

Каква я свърших?
Ами почти никаква!
Успях с УСБ/ПЛ2303/ да подкарам диагностиката ама данни никакви/оборотите, температурите, и наляганията ги няма никакви. Бензиновите времена не помня дали ги имаше/.
Захранването на МАП го няма като на стара баба ...
След отваряне на кутията на компа.
На първо четене е цъфнал транзистор ВРС52. Има два стабилизатора, които на първо време изглеждат здрави/ЛМ2397ЕТ5.0 и TLE4264G/.Така или иначе у нас/в България/ успях да открия само наличен транзистора.
Така или иначе ще пробвам да го заменя и ще пробвам. Ако само с неговата замяна не стане ще го мисля после.
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей

Мнение от bobolin4o »

Ако работата стане дебела... имам комп и кабелаж, обаче нямам ключ и МАП.
Поздрави!
TuningMaster Изображение
0887 704 900
del7710
Мнения: 19
Регистриран на: Сря Мар 28, 2012 11:50 am
Местоположение: Кърджали

Re: разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей

Мнение от del7710 »

Здравейте,

Проблемът е решен! Смених трите елемента, един по един, като след смяната на всеки включвах компа за да разбера кой е бил виновникът но не би. След като смених и третият захранването се появи на МАП сензора и червеното кабелче към превключвателя. Обаче нъц не щя да тръгне. Чуденето беше около половин един час. След това реших да запаля колата, че записваше постоянно грешка Р0130/нисък сигнал от кисл. датчик/- случаят е от тази тема:http://www.opelclub.bg/index.php?showto ... try1133494, и хоп взе че тръгна газовата.
Ама така тръгна тази газова, че чак взе да ми се разпада в ръчичките :) . Както си гледах в софта на ГИто и хоп Т на газта стана -70градуса :shock: . Проверката показа, че единият кабел просто се е отделил от датчика. Тамън го оправих и навързах отново, и следващата изненада не закъсня. ГИ просто си превключи на бензин и почна да пищи, отново :shock:. Този път бе изкочил, целият датчик/барабар със смолата с която са го заляли/ за температурата на редуктора. След като го върнах на мястото му спрях да се занимавам с нея, защото взе да ми идва в повече :lol: и реших, че вече е време за една биричка.
Така приключвам темата!
П.С.
Ако на някой му трябва версия 4,9/мисля че беше/ без хардуерната тапа да свирка. Изнамерил съм такава от нетя. Иначе по- новите версии на програмата май, си имат всичко и без тапата.
Още един път голямо Благодаря на Боболинчо за помоща!
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: разпиновка на превключвател газ/бензин за Заволи Ализей

Мнение от bobolin4o »

Пак заповядай!
TuningMaster Изображение
0887 704 900
Публикувай отговор