Зов за помощ

Всичко което не влиза в другите теми.
Заключено
Aspar
КОЛЕГА
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 7:57 pm
Обратна връзка:

Зов за помощ

Мнение от Aspar »

Здравейте колеги отдавна се занимавам с диагностика но с електрониката сам много на ниско ниво а виждам че това е важно за диагностика и искам да се науча , напълно осазнавам че това е труден и бавен процес . Моля всеки който може да помогне сас савети за литература или от каде да започна . Виждам че има колеги които са напред в тази област ште сам им благодарен ако помогнат .
mitko
КОЛЕГА
Мнения: 603
Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 4:35 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ

Мнение от mitko »

Ако не си се занимавал до сега с тая материя е добре да започнеш с литература от типа Основи на електрониката ,която може да се намери във всяка техническа книжарница . Там ще се запознаеш с термините :транзистор ,кондензатор ,резистор ....... .Следващата стъпка е да се научиш да четеш и чертаеш схеми . Чак след това може да се премине на ниво проби. На експериментални платки да наредиш някоя схема (малка и лека за изпълнение).Следваща стъпка е да се запознаеш с памети и фаиловете в тях (това което ни е нужно на нас ) и тогава може да преминеш на ниво четене и писане на фаиловете (може да започниш с екперименти по някои стари табла да променяш километри ) .Тогава идва голямото четене : Процесори ,аски кодове ,комуникация на процесора с паметта ако е външна ..... и т.н. И предполагам след година и половина две може да започнеш да се занимаваш професионално с това ,ако положиш необходимия труд . Това е моето предложение за обучение .Грешката на повечето колеги е ,че виждат как някой хора взимат пари а не мислят ,че да се стигне до това ниво е положен адски труд и много четене .Това е една от причините да не се издават таини от типа :спиране на имо ,километри на по сложни коли , ремонт на модули ..... и други такива. Всеки който сам е стигнал до решение трудно го издава ,може само да помогне на колега когато види в него не само желание (което е породено от целта за повече работа и приходи) а и положени усилия от негова страна (от типа проверени неща ,правени опити за решаване на проблема със собствени сили ...). Затова винаги съм твърдял ,че хората питащи :"Утре ще ми доиде една кола ........ или Обадиха ми се за една кола ........." искат да да като Лиани на чижд гръб и затова на такива хора аз апелирам да не се помага . Те искат без усилия от тяхна страна да решат даден проблем ,който не е в тяхната компетенция.
Съжалявам за дългия пост но това е самата истина .В 50% от Форумите в който участвам такива питанки като горепосочените се поглеждат с надсмешка и предупреждения .При повторни подобни деиствия се получава БАН .Аз съм твърдо за това и поради тая причина си позволявам да пиша толкова дълъг пост .
Успехи на всички желаещи да се научат ,но да не забравят че без усилия от тяхна страна са като приказката за тримата братя и неволята !!!!

PS:Убеден съм ,че предложения вариан от мен за обучение работи поради причината ,че аз съм инжинер двигатели и се занимавах със скоростни кутии ,двигатели...... и преди 8 години започнах сам да се обучавам ,т.е минал съм го това сам .Ако мога да помогна помагам ,но ако видя не само желание а и положени усилия.

best regards
ludiqmaks
КОЛЕГА
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Дек 14, 2008 8:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Зов за помощ

Мнение от ludiqmaks »

МНОГО СИ ПРАВ МИТЕ :D ас поех по този път но много ме затрудняват финансите :cry:
automax
КОЛЕГА
Мнения: 175
Регистриран на: Нед Май 07, 2006 6:04 pm

Re: Зов за помощ

Мнение от automax »

HI,
Повечето сме по тоя път.
"Луд умора нема, той само се поти", "Занаят се крадне" и "Четене му е майката" - дето беше казал някой.
:P :lol: :roll:
Aspar
КОЛЕГА
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 7:57 pm
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ

Мнение от Aspar »

Здравейте колеги , много благодаря за отговорите ви напълно подкрепям мнението на митко . Вече посетих техническата книжарница но не открих подходяща книга за първи стъпки за това ако се сещате конкретно заглавие кажете. Благодаря предварително.
najdobrix
КОЛЕГА
Мнения: 52
Регистриран на: Сря Май 10, 2006 7:44 pm
Местоположение: Sofia kv.Krasnapolyana
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ

Мнение от najdobrix »

mitko
КОЛЕГА
Мнения: 603
Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 4:35 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ

Мнение от mitko »

Колега тука се говори за електроника а не за електротехника и диагностика! Доколкото за книгата на Лозанов коментирана е във Форума ,че има технически грешки.

Aspar ,Аз не съм виждъл такава книга .Относно материята за която говорим са най-добри учебници от професйонални гимназии и технически университети.
А и в интернета има доста неща .Ето малко помощ от къде точно да се започне :http://www.modreactor.com/How-To-Guides ... t-One.html
Regards
ludiqmaks
КОЛЕГА
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Дек 14, 2008 8:17 pm
Местоположение: Варна

Re: Зов за помощ

Мнение от ludiqmaks »

rockton
КОЛЕГА
Мнения: 595
Регистриран на: Вто Май 27, 2008 7:29 am
Местоположение: Захарна Фабрика

Re: Зов за помощ

Мнение от rockton »

Това мисля , ще ти помогне , ще добавя и още!
http://www.knigi-ant.hit.bg/
http://www.book.store.bg/c/p-p/m-203/id ... shkov.html
"четенето на грешки" - не е диагностика , "изтриването на грешки" - не е ремонт! тел: 089 6633459
askman11
Мнения: 26
Регистриран на: Пет Мар 06, 2009 10:46 pm

Re: Зов за помощ

Мнение от askman11 »

Колегата Митко е прав много труд и много четене,и един съвет не се захващаи с неща които не са ти по силите, а за литература започни с "първи стъпки в електрониката" на Атанас Шишков много добра книга . .. . .
Aspar
КОЛЕГА
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 09, 2009 7:57 pm
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ

Мнение от Aspar »

Здравейте колеги . Много благодаря на всички отзовали се колеги книгата на шишков е това което търсих сега я чета като имам по конкретен проблем ще питам пак благодаря ви отново :)
mitko
КОЛЕГА
Мнения: 603
Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 4:35 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Зов за помощ

Мнение от mitko »

Браво ориентирал си се правилно . Щом си решил проблема заключвам темата.
Успехи в обучението
Заключено