"Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

- Пропан-бутан<br>
- Метан
mafiota
КОЛЕГА
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Авг 29, 2008 9:59 pm
Местоположение: Козлодуй

"Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от mafiota »

Здравейте , и весели празници на всички:)) :wink:
Значи карам Пасат '91 1,8 моно (мономотрроник), който е и със газова. Всичко започна от както си зглобих един ламбда монитор по позната схема от Нет-а. С болка установих , че ламбда сондата ми е "поумряла" :evil: , или поне не напълно, т.е. от мониторчето отчитам че стойностите варират от около 0,1 доо 0,4 Волта. А при нашите автомобили за да е пълноценна сондата си трябва напрежението да шари от 0,2 до 1 Волт. И до колкото съм чувал ECU-то реагира и не дава грешка ако стойностите шарят под и над 0,5 Волта. Това ме накара да помисля дали няма някакъв начин да усиля амплитудата на напрежението което все още вади сондата и сглобих на бързо ето тази схемка :

Изображение

Смея да кажа че при работа на бензин като си влезе в температура двигателя резултат наистина има и наблюдавам едно динамично променяне на напрежението в нужните граници, но не съм сигурен дали наистина в крайна смета "усиленото" напрежение което получавам и подавам към ECU- то правдоподобно отразява правилно състоянието на сместа (т.е . на отработените газове) -бедна - богата.
Мислите ли , че с така "съживената" ламбда сонда бих могъл да сложа и Ламбда контрол система на газта.
Ще очаквам мненията ви и евентуални предложения напр. за друг тип усилвател на така изтощената ми ламба сонда!
Изображение
waseko
КОЛЕГА
Мнения: 391
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 7:43 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от waseko »

Според мен действителното съотношение на горивната смес се разбира че не отговаря на информацията която получава процесора на колата,защото това се явява като емулатор на сондата,но ако гониш динамичен ефект и не се интересуваш от разход и отработени газове...?
Поздрави
mafiota
КОЛЕГА
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Авг 29, 2008 9:59 pm
Местоположение: Козлодуй

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от mafiota »

Даа разбирам, но нали все пак дублира някви нейни колебания, а класическия емулатор си работи напълно независимо.
Ами аз по принцип карам колата само на газ, като винаги задължително паля на бензин, дори и сега в студеното време изчаквам малко да позагрее на бенз. докато обърна на газ. А ламбдата я бях разкачил напълно от веригата и , и явно компа си беше влязъл в някакъв авариен режим, и смея да кажа че проблеми и аномалии с оборотите и трупане на грешка на бензин и газ - абсолютно никакви!
Само ми прави впечатление , че сутрин като я запаля,като е студен двигателя, е доста "нервен" т.е. струва ми се че претриса иии неработи равномерно, ноо това е само докато вдигне около 70'С и после се оправя.
Ще наблюдавам с тази схемна добавка как ще се държи и дали ще има промяна в разхода на бензин, защото преди бензина си го лапаше бая :)
Изображение
mitko
КОЛЕГА
Мнения: 603
Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 4:35 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от mitko »

Колега това е един прост операцйонен усилвател .За мене ти не събуждаш сондата ,а се пробваш да имулираш това което трябва да получиш на входа на ECU постиженията мисля че няма да са никакви .За мен waseko е прав .

Best regards
mafiota
КОЛЕГА
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Авг 29, 2008 9:59 pm
Местоположение: Козлодуй

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от mafiota »

така е колеги прави сте, но нали в този случай самата Ламбда "движи" въпросния емулатор, и въпреки че неможе да осигури нужната амплитуда ми се струва че амплитудата която вади в момента изтощената ми сонда т.е. максимумите и минимумите съответстват на бедна и богата смес.
Изображение
waseko
КОЛЕГА
Мнения: 391
Регистриран на: Вто Фев 26, 2008 7:43 pm
Местоположение: гр.Пловдив

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от waseko »

Ако смяташ че проблема ти е само озонсензор,който не подава кем ЕКУ-то стойности в нормален диапазон-си свършил работа,за да си сигурен потърси потвърждение с един газов анализ,иначе така може само да заблуждаваш компютъра за добра смес.Поздрави.
quad
КОЛЕГА
Мнения: 38
Регистриран на: Пон Яну 28, 2008 1:45 am

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от quad »

Интересна тема, на практика това е усилвател за ламбда сонда. Въпроса всъщност ти е дали този усилвател постига в изхода същото каквото и нова ламба сонда. Това е различно от емулатор, при емулатора имаш пълна симулация на ламбда сонда, а тук има реална такава, но доколко изходното напрежение е пропорционално на сместа може да провериш в директно сравнение между стара и нова сонда. Не съм виждал характеристики на изтощена ламбда сонда за да се провери дали те са право пропорционални на нова ламбда сонда. Ако това е така, твойта схема е добра, ако не е трябва корекция. Ако се избарат отнякаде характеристики за сравнение ще знаеш отговора на въпроса си.
VOLUMAX
КОЛЕГА
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 19, 2006 9:25 pm
Местоположение: РУСЕ
Обратна връзка:

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от VOLUMAX »

Проблема при този тип ламбда сонди е ,че не само си намаляват амплитудата на изходящия сигнал ами си намаляват и скороста на реакция .
Освен това започват да имат необходимост от все по-висока работна температура което ще рече ,че при по-малки натоварвания на мотора сондата ще бъде много по "умряла" в сравнение с режими на по-високо натоварване!
Според мен дори и да заработи системата с тази схема то резултатите няма да бъдат задоволителни !
Другото което съм забелязал е ,че сонди които са към края на живота си много често имат аномално поведение .
КТМ is the BEST fuck the rest !
mafiota
КОЛЕГА
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Авг 29, 2008 9:59 pm
Местоположение: Козлодуй

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от mafiota »

VOLUMAX написа:Проблема при този тип ламбда сонди е ,че не само си намаляват амплитудата на изходящия сигнал ами си намаляват и скороста на реакция .
Освен това започват да имат необходимост от все по-висока работна температура което ще рече ,че при по-малки натоварвания на мотора сондата ще бъде много по "умряла" в сравнение с режими на по-високо натоварване!
Според мен дори и да заработи системата с тази схема то резултатите няма да бъдат задоволителни !
Другото което съм забелязал е ,че сонди които са към края на живота си много често имат аномално поведение .
Oпитът се оказа наистина неуспешен, и резултатите бяха абсолютно не задоволителни.Язък за ентусиазма :(
Колегата по-горе го е обяснил много точно!!!!
Изображение
ivkotor
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Мар 14, 2010 4:21 pm

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от ivkotor »

mafiota би ли ми пратил линк за схема на ламбда монитор
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от ivanovbg »

ivkotor написа:mafiota би ли ми пратил линк за схема на ламбда монитор
колега има такъв за 35 лева за обикновена ламбда сонда и доста добре работи.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
traqnsavov
КОЛЕГА
Мнения: 350
Регистриран на: Сря Юли 22, 2009 5:01 pm
Местоположение: Варна

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от traqnsavov »

Ламбда сондата е да осъществява обратна връзка и да измерва дали наистина сместа е оптимална....
То ще тръгне но резултата ще е съмнителен няма да смети лампата ама икономията ще отиде в кенефа... :lol:
Диагностичното оборудване е инструмент, както пияното е инструмент...
Всеки идиот може да си купи инструмента, но само талантливите могат да се научат да свирят на него.
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: "Събуждане" на изтощена Ламбда сонда

Мнение от ivanovbg »

traqnsavov написа:Ламбда сондата е да осъществява обратна връзка и да измерва дали наистина сместа е оптимална....
То ще тръгне но резултата ще е съмнителен няма да смети лампата ама икономията ще отиде в кенефа... :lol:
Колегата се е убедил преди година и половина
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
Публикувай отговор