Meriva - Z16XEP гасне по инерция

- бензинови двигатели<br>
- дизелови двигатели<br>
- ABS<br>
- AirBAG<br>
- Климатици<br>
- Имобилайзери<br>
- Сервизни интервали(километражи)<br>
- Други системи
angeltsankov
КОЛЕГА
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 6:51 pm

Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от angeltsankov »

Докараха ми една Мерива, която по думите на собственика е изгаснала и я е занесъл някъде си да я правят. Не знам точно но са сменили бобната и свещите, ремонтирали са ECU-то, сменен дросел, MAP-a и човека си я е взел. После бил установил че като кара с 120-130 и я освободи от скорост и колата гасне. Колата не записва никакви грешки и продължава да не си държи празният ход, но само след 120. Аз смъквах колектора заради клапите на туинпорта, смених мембранат на картерните газове, дублирах масата на ECU-то и запуших EGR-а. Скороста и основните параметри се показват коректно в ECU-то. Да сте се сблъсквали с такава мистерия ?
androidcho
КОЛЕГА
Мнения: 105
Регистриран на: Вто Юни 07, 2016 8:39 pm

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от androidcho »

Провери какви свещи са сложени.
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от ivanovbg »

На газ ли гасне или на бензин? Може да гасне от напора на въздуха. Едно време завъртахме на обратно въдухопровода от който смуче въздух въздушния филтър
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
angeltsankov
КОЛЕГА
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 6:51 pm

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от angeltsankov »

Свещите са DENSO K20TT, но сега като се разрових в каталога пише, че трябва да са KJ16CR-L11...
Сега поръчах други свещи,но ситуацията е без промяна.
Вчера смених температурния датчик + датчика на коляновия вал и е без промяна.
Колата е на газ, но проблема е че си гасне и на бензин. Забелязах че като изгасне и реша да я запаля на стартер, върти 4-5 секунди все едно няма компресия... (на 4-те е 12,5 по манометър)
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от ivanovbg »

Налягането на маслото в обороти как е? Задръж я на 4000 оборота по дълго НА МЯСТО и виж ли ще изгасне като пуснеш газта.
Последно промяна от ivanovbg на Чет Юли 22, 2021 2:08 pm, променено общо 1 път.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
angeltsankov
КОЛЕГА
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 6:51 pm

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от angeltsankov »

Ще го замеря за всеки случай (колата е пулове,не са хидравлични повгигачи). Сега закачих газовата уредба (LPG-Tech) да проверя за някакви грешки. Изписа напълно отворени газови дюзи и едновременна работа на бензи и газ. Дръпнах бушона на газовата и пробвах дали има промяна, но няма...
ipivan
КОЛЕГА
Мнения: 1118
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 9:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от ipivan »

Докато не заработи нормално на бензин, забрави за газта.Проблема може да е от лоши адаптации причинени от газта.Добре е да се нулират адаптациите и да се покара 100-200км. само на бензин и след това се види какво се случва.
Не е срамно да не знаеш,срамно е да не учиш!
0887 91 78 79
angeltsankov
КОЛЕГА
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 6:51 pm

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от angeltsankov »

Aдаптациите ги нулирах още в началото (сега дългият е 0%, а бавният -6%), даже извляках пин кода и ресетнах ECU-то. Единственото което не е в норма е MAP-а 0.39-0.48 на празен ход без товар. Сега търся дали смуче въздух, но все още нямам резултат...
gt40
КОЛЕГА
Мнения: 387
Регистриран на: Пон Окт 13, 2008 7:06 pm
Местоположение: София

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от gt40 »

angeltsankov написа: Чет Юли 22, 2021 2:00 pm (колата е пулове
angeltsankov написа: Чет Юли 22, 2021 7:28 pm не е в норма е MAP-а 0.39-0.48 на празен ход
То от това по-голяма насока няма!
Поздрави
angeltsankov
КОЛЕГА
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 6:51 pm

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от angeltsankov »

Затаова и мерих компресия на студен двигател (12,1), на загрял (12,5), след като изгасне даже няма никаква разника от 1 до 4. Ако имаше разлика от 1 атмосфера между цилиндрите, щях да кажа 100% клапани, но сега не съм сигурен. Човека ме убеждава, че преди да изгасне и да сменят ECU-то колата е била добре. По негови думи клапаните + ангренажа са правени 2000-3000 км преди проблема, но знам ли и аз дали няма нагорял...
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от ivanovbg »

За тези показания на мапа провери шпонката на коляновия вал да не е сронена, премери и едни луфтове на клапаните.

Иначе ако само това е проблема, мисля че излишно се занимаваш. То в колата не е останало нещо не сменено освен самия мотор. Такъв режим на работа, тоест при висока скорост по инерция си е крайно не препоръчителен. Още повече, че по инерция харчи гориво, а ако си е на скорост при отпускане на газта - не. Така че и от икономическа гледна точка не се рентира такъв режим на работа. При 110 гасне ли??

Обади ми се на телефона от подписа да ти обясня някои работи, че така с писане е много дълго.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
angeltsankov
КОЛЕГА
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 6:51 pm

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от angeltsankov »

Ако аз я карах тая кола вероятно нямаше да разбера за гасненето. При 110 падат оборотите до 500 и след 10-на секунди идва на себе си. Единственото което е проблем за мен е липсата на мощност( 1-ва, 2-ра до 6 оборота и на 3-та колата почва да малее). Ако я караш без да и даваш много зор не го прави... Предположих че може да засмуква нагари (от EGR-ра) ​и да остават по клапаните, затова свалих и колектора. Оставам на варианта за нагорял клапан (ще се пробвам да му обясня). Благодаря за помоща на всички.
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от ivanovbg »

Както ти казах махни въздуховода който засмуква пресния въздух на въздушния филтър и няма да гасне. Напора на въздуха я гаси.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
angeltsankov
КОЛЕГА
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Авг 01, 2012 6:51 pm

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от angeltsankov »

Махах го, даже вчера без филтър и маркуч я пробвах. Предполагам знаете как върти кола с проблем в компресията, като изгасне колата и я запаля на стартер върти все едно няма компресия. Докато спра и се пробвам да запаля вече не върти така. Ако подам малко газ под 1500 оборота (като падат оботорите на свободна) пак си гасне. Трябва да напомпя газта до края за да ги задържи. Логиката ми казва клапани, но за първи път ми се пада кола с такова поведение при положение, че има компресия над 12...
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Meriva - Z16XEP гасне по инерция

Мнение от ivanovbg »

А на място правили го както ти казах да тестваш? Може и клапаните да засядат като се напечат.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
Публикувай отговор