W203 със странен проблем, решен

Всичко което ви вълнува за автомобилите.
dyaneff
КОЛЕГА
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 5:31 pm
Местоположение: Долни Чифлик

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от dyaneff »

Аз също си мисля за комерсиалната страна на въпроса, защото от резервни части и фирмени сервизи се печели много повече от една кола проектирана от счетоводители, която в магазина трябва да е с много екстри и много евтина.
ogromnii
КОЛЕГА
Мнения: 722
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:04 am
Местоположение: софия, павлово

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от ogromnii »

вижте само рекламата на i40 - доживотна гаранция, ама доживот я обслужваш във фирмения сервиз $$$ 8)
rangel1
КОЛЕГА
Мнения: 630
Регистриран на: Пон Апр 20, 2009 6:36 pm
Местоположение: Русе

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от rangel1 »

То че всичко е боклуци е ясно.Но повечето вината е в нас защото сме обзети от великите процесори и забравяме че и те се хранят от голямата кухня (акумулатор-генератор)а прецака ли се кухнята ,някой са в кома други заминават за скраб :lol: Пренапрежението е страшно като гръмотевица :!: Макар че всички контролери са защитени от гаф никой неможе да каже кога ще стане и кога ще претовари защитите :idea:
Просто внимавайте с реда на закачане и откачане на акумулатора (същото и при прехвърляне с кабели)и винаги бодвайте поне един предпазен диод с подходящи параметри между +и-
А и другаря ценер категорично неможе ви помогне(просто ако пика е твърде голям ,съответно и тока през ценера ще е жесток за неговата конструкция и той отлита в отвъдното :lol: и конролера се радва на гръмотевица и ако извадите късмет стабилизаторите да се споминат кротко добре :idea: ако не процесорите се здрависват с гръмотевицата и се кремират доброволно :lol: :lol: :lol: Е някой от малко останалите конструктори с талант и усет имат уникални защити ,даже и 5кв да атакуват екуто няма проблем :idea:
ogromnii
КОЛЕГА
Мнения: 722
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:04 am
Местоположение: софия, павлово

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от ogromnii »

ценери има доста сериозни, преди време си купих един хюндай автоматик с неработещо TCU, оказа се че проблема е дошъл от презареждащ алтернатор, изгорял бушон на кутията, комшията го оправил с жичка и след това всичко приключило :mrgreen:, оказа се че на входа на захранването стои солиден ценер, който е успял да стопи 10А бушон след което не е устоял на втората атака и е пробил, но всичко друго беше о.к., замених го със същия, изваден от ЕКУ на ксантия дизел, изпълняващ същата функция, т.е. и шансоните, също като корейците(японците) са конструирали разумно 8)
казано с други думи "евала щутгарт", несериозно е за марката на марките :shock:
все пак бях откачил акумулатора за да не свалям стартер под напрежение, после най-културно закачих обратно минусовата клема :shock: :shock: , не съм давал ток, нищо "шоково" не е имало, сигурно трябваше да го събудя с 7-8 волта за начало :shock:
rangel1
КОЛЕГА
Мнения: 630
Регистриран на: Пон Апр 20, 2009 6:36 pm
Местоположение: Русе

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от rangel1 »

Колега тоя ценер за който говориш мисля че не е ценер а просто предпазен диод :idea: (разликата е балкан)
А пренапрежение може да се получи и от разскачането на АБ :idea:
Иначе няма проблем да обяснявам ква е идеята но мисля че не съм на нивото в форума :idea: (се пак един епром не съм програмирал та аз ли ще ви уча :oops: )
И както казах и в предния пост пренапрежението е уникално ,само господ знае кога ,къде и с ква амплитуда ще удари :lol:
rudoni
КОЛЕГА
Мнения: 779
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:40 pm
Местоположение: Крумовград

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от rudoni »

потвърждавам и за Форд транзит 2.5 ТД EPIC система - там на 4 и 5 (по памет) рин е захранването което минава през същия тоз диод! някакви "майстори" заварявали ,или объркали единият от акумулаторите и бе гръмнал , а от там ....разбирате !имат защитна функция!
С нами Бог!

0886 224486
ogromnii
КОЛЕГА
Мнения: 722
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:04 am
Местоположение: софия, павлово

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от ogromnii »

и аз мислех така, ама е и двете, пробвах го с 17-18 волта през товар обратно, ценер на около 15 волта е 8) а в права посока ценера си е диод, пази от обръщане на поляритета :idea:
rangel1
КОЛЕГА
Мнения: 630
Регистриран на: Пон Апр 20, 2009 6:36 pm
Местоположение: Русе

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от rangel1 »

Неможе "ама е и двете" или е ценер или предпазен диод :!: По вероятно е да е асиметричен супресор ,което те подлъгва че е ценер :idea: Пък и имали ценери дето гърмят 10А бушони :?:
Ако пренапрежението примерно е 100волта ,за да изтрещи бушон 10А то той е претоварен поне с 15А което говори че ценера трябва да е с мощност над 1500вата :idea:
Питай в магазина да ли имат ценери с мощност 2КВ :lol:
Както и да е секи луд с номера си.
dyaneff
КОЛЕГА
Мнения: 252
Регистриран на: Съб Мар 06, 2010 5:31 pm
Местоположение: Долни Чифлик

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от dyaneff »

Изобретението на "Другаря" Ценер не върши работа още повече за такива токове. По скоро търсете AVALANCHE DIODE - лавинен диод - диод който при повишено напрежение "дава на късо" и не се възстановява. За това даже и след премахване на високото напрежение съответната апаратура не работи и гори предпазителят от който се захранва защото обикновено седи на входа на съответното устройство. Има бързодействие няколко микросекунди.
ogromnii
КОЛЕГА
Мнения: 722
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:04 am
Местоположение: софия, павлово

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от ogromnii »

ок нека е лавинен диод, но сметката с 1500-те вата малко ми куца 8) 15А при пад върху диода 15В правят да кажем 225 вата, отделно говорим за милисекунди и способността да разсейва мощност няма значение, а има значение тока който може да понесе.
rangel1
КОЛЕГА
Мнения: 630
Регистриран на: Пон Апр 20, 2009 6:36 pm
Местоположение: Русе

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от rangel1 »

Няма нищо неясно с примера от 100волта.Просто ти казах за режима на късо след като неможе си свърши деликатно работата :lol:
въпросния диод умира интелигентно като винаги успява да се справи с задачата макар и мъртав :!:
А ценера ще се изпари и ни бушон ще гръмне ни здрав процесор ще остане ако пикчето е сериозно :lol:
Дано си разбрал идеята ако не чичо гугъл е в час.
ogromnii
КОЛЕГА
Мнения: 722
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:04 am
Местоположение: софия, павлово

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от ogromnii »

идеята е ясна 8) само сметката не е вярна :mrgreen: иначе казано ако пуснеш 1000 вата товар през изправителен диод колко мощност разсейва диода? 1000 вата? или тока Х пада върху диода (например 0.8В)?
не искам да водя безмислен спор с по-знаещи от мен какъв точно е въпросния елемент, идеята е какъв е крайния резултат от дизайна на едната и другата платка :cry:
ако бях толкова умен щях да измислям колите а не да ги поправям, просто споделям че след като на лаик като мен му се вижда недоизмислено значи може и да не е много добре :P а може и да си е ок, а аз просто да мрънкам като бабичка
rangel1
КОЛЕГА
Мнения: 630
Регистриран на: Пон Апр 20, 2009 6:36 pm
Местоположение: Русе

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от rangel1 »

Ако вземем ценер на 15волта и приемем че предпазителя е 10А(като за да изтрещи приемаме че му трябват 15А при напрежение 100волта времето за достигане на критичния ток примерно е 500микро секунди)което означава че средното напрежение през времето от 500микро секунди е по високо от 115волта.И тъй като P=U.I което е 100.15=
1500вата трябва да прекара горкото ценерче в обратна посока за 500микро секунди :idea:
(сметките по горе са излючително груби просто се опитах да обясня идеята за късото в TVS диода и доказателство че ценера не става за защита.)Дано да съм успял тоя път.
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от ivanovbg »

Да ви попитам какво ви бъркат 15 волта като стабилизатора на 5 волта може да работи с входно напрежение 30-35 волта? Паметта им се бъгва при плавно понижаване на напрежението на около 6-7 волта.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
ogromnii
КОЛЕГА
Мнения: 722
Регистриран на: Чет Окт 21, 2010 6:04 am
Местоположение: софия, павлово

Re: W203 със странен проблем, решен

Мнение от ogromnii »

ivanovbg написа:Да ви попитам какво ви бъркат 15 волта като стабилизатора на 5 волта може да работи с входно напрежение 30-35 волта? Паметта им се бъгва при плавно понижаване на напрежението на около 6-7 волта.
е мен ме затапи :mrgreen: все си мислех че причината е някакво пренапрежение а то...
Заключено